• en
 • fa
به وبسایت شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک خوش آمدید

آزمایشگاه کنترل کیفی تایر و تیوب مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان ملی  استاندارد دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 ار سازمان ملی  استاندارد ایران است که مجهز  به دستگاه های پیشرفته آزمون بوده و توانایی انجام آزمون های کیفی بر روی انواع تایرهای سبک و سنگین تولید داخل و تایر های وارداتی (رادیال و بایاس) را تحت نظارت کارشناسان مجرب دارا می باشد. انجام آزمون ها و مطابقت کیفی تولیدات مطابق با استانداردهای ملی و استانداردهای جهانی و منطقه ای شامل ISIRI, ECE, JIS,  FMVSS, TRA, ETRTO,ISO,JATMA می باشد.تایر و تیوب وارده پس از پذیرش ابتدا به صورت چشمی مورد بازرسی  و کنترل ظاهری قرارگرفته و پس از ابعادگیری و آماده سازی مورد آزمون قرار می گیرد.اهم آزمون های استاندارد تایر به شرح ذیل معرفی می شود:

   • آزمون شاخص سرعت:

    این آزمون وضعیت کیفی تایرهای رادیال سواری را در برابر افزایش سرعت مورد ارزیابی قرار می دهد به عنوان نمونه تایرهای دارای سری سرعت H حداقل ۲۰ دقیقه با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت تحت بار استاندارد تست می شوند تا بدون خرابی کارکرد داشته باشند.

 

    • آزمون مقاومت:

     این آزمون وضعیت کیفی تایرها را تحت بار و سرعت مشخص از نظر دوام تایر تحت آزمایش قرار می دهد تایرهای باری و اتوبوسی در این آزمون باید حداقل ۴۷ ساعت باید بدون عیب کارکرد داشته باشند.

  • آزمون پلانجر:

   این آزمون مقاومت تایر را در برابر پنچری و ضربات وارده در سرویس مورد ارزیابی کیفی قرار می دهد. در این آزمون مقدار انرژی لازم جهت را جهت گسستگی و پاره کردن تایر در برابر میله وارده اندازه گیری می کند. به عنوان مثال حداقل انرژی لازم در این تست برای تایر کامیونی ۲۵۰۰۰ پوند اینچ می باشد.

  • آزمون دررفتگی طوقه از بید:

   این آزمون روی تایرهای رادیال تیوبلس صورت می گیرد و حداقل نیروی لازم را جهت جداشدن طوقه ایر از بید اندازه گیری می کند به عنوان نمونه این نیرو برای تایرهای سواری رادیال حدود دوهزار پوند فورس است.

 • تایرهای تست شده در نهایت توسط کارشناسان مجرب مورد بررسی و تعیین وضعیت قرارگرفته و آنالیزها و آزمون های انجام شده در فرمهای مربوطه تکمیل و در صورت گذراندن استانداردهای مربوطه نتایج تایید آزمون آنها (TEST REPORT) صادر می شود.